Lai gan RSU IT departaments dara visu nepieciešamo, lai nodrošinātu RSU sistēmu drošību gan ar tehniskajiem līdzekļiem, gan atbilstošu drošības programmatūru, arī katram darbiniekam ir jāuzņemas atbildība par savu datu un visas universitātes datu drošību, ievērojot sekojošos padomus.

Ja saņemat aizdomīgus e-pastus, noteikti ievērojiet šādus principus:

1. Pārbaudiet e-pasta sūtītāju

Vai e-pasts ir sūtīts no drošas e-pasta adreses? Gadījumā, ja e-pasts ziņo par kādas sistēmas (piem., Outlook) izmaiņām, kuras ir steidzami jāapstiprina, spiežot uz nezināmas saites, pārliecinieties, vai ziņojums tiešām sūtīts no RSU sistēmas. Kā norādīts piemēra attēlā, sūtītāja īstā adrese ir redzama <> iekavās un nav ar rsu.lv domēnu, līdz ar to to nav sūtījusi RSU sistēma. Sūtītāja vārdu (piemērā "Email Admin") ikvienam ir iespēja brīvi norādīt pēc izvēles un tam nevajadzētu uzreiz uzticēties.

2. Pārbaudiet e-pasta saņēmēju

Ja ziņas saņēmēja adreses vietā ir norādīta tā pati adrese, kas ziņas sūtītājam un tā vispār nesatur Jūsu adresi, tad sūtītājs ir vēlējies maskēt to, ka ziņa ir sūtīta veselam sarakstam ar saņēmējiem.

3. Pārbaudiet e-pasta uzrunas formu un pareizrakstību

Augstāk esošajā paraugā redzam, ka e-pasta saņēmējs tika uzrunāts nevis vārdā un uzvārdā, bet ar e-pasta adresi. Gadījumos, ja e-pastu saņemat no darba vietas, savas bankas vai citas iestādes, kurai ir Jūsu personas dati, šie dati noteikti tiks izmantoti arī e-pasta komunikācijā, uzrunājot Jūs vārdā. Taču, šajā gadījumā surogātpasta veidotājam ir pieejama informācija tikai par saņēmēja e-pasta adresi, tāpēc tiek lietota tikai tā.

Pārbaudiet arī pareizrakstību, jo tas var norādīt uz to, ka e-pasti ģenerēti automatizēti ar tulkošanas rīkiem.

4. Pārbaudiet e-pasta saturu un neuzķeraties uz aicinājumiem veikt steidzamas darbības

Surogātpasta paraugā e-pastā saņēmējs tiek brīdināts par e-pasta kastītes vietas trūkumu, kas var rezultēties datu pazušanā. Ikviens RSU darbinieks savas kastītes ietilpību var pārbaudīt Microsoft Outlook lietojumprogrammā spiežot uz File un apskatot sadaļu Mailbox Cleanup. Šajā sadaļā arī ir norādīta informācija par konkrētās e-pasta kastītes lielumu. Ja tas patiešām tuvojas maksimālajam apjomam, sazinieties ar RSU IT servisa centru!

Nereti surogātpasta sūtītājs vēlas Jūs maldināt ar nepatiesu informāciju par neapmaksātiem rēķiniem, skandaloziem Jūsu attēliem, vai pat informāciju, ka laimējāt lielu naudas summu loterijā. Taču, pirms spiežat uz kādu no e-pastā norādītajām saitēm vai atverat pielikumu, pārliecinieties, vai tiešām visi e-pasta dati ir loģiski. Vai esat piedalījušies kādā loterijā? Vai tiešām loterija ir īsta? Vai Google par loterijas laimestu paziņotu Jums, sūtot ziņu no e-pasta, kas nav saistīts ar Google Gmail e-pasta?

Pikšķerēšanas e-pasti, kuri veidoti ar mērķi izvilināt Jūsu piekļuves datus, parasti mudina uz steidzamām darbībām, draudot ar tūlītējām sekām. Uz to nevajadzētu uzķerties un e-pasts no sākuma rūpīgi jāpārbauda. Vienmēr varat e-pastu pārsūtīt IT Servisa centram uz pārbaudi.

5. Neatveriet aizdomīgus pielikumus un saites

Ar peles kursoru “uzbraucot” uz saites, parādīsies slēptais saites saturs, kas var liecināt par to, ka saite nav droša. Šajā gadījumā saites adrese ir gara un nekādā veidā nav saistīta ar RSU. Padomājam – vai RSU sūtītu saites no pavisam citas vietnes, kas nekādi nav saistīta ar RSU darbību?

Atveriet tikai tādus pielikumus, kas sūtīti uzticamos e-pastos. Pirms pielikumu atvēršanas padomājiet, vai tiešām esat neapmaksājis kādu mistisku rēķinu, par ko saņemat atgādinājumu? Pārbaudiet visus iepriekš minētos soļus un, ja neesat pārliecināti par e-pasta autentiskumu, pārsūtiet to RSU IT servisa centram ar lūgumu to pārbaudīt.

6. Atzīmējiet e-pasta sūtītāju kā nevēlamu

Ja esat veikuši visus iepriekš minētos soļus un secinājuši, ka saņemtais e-pasts ir nevēlams, atzīmējiet to kā nevēlamu, lai e-pasta pārvaldītājs turpmāk varētu automātiski līdzīgus e-pastus pārvietot uz nevēlamo e-pastu mapi. To varat izdarīt, izpildot vienu no šīm darbībām:

  • Outlook e-pastā ar peles labo taustiņu uzspiediet uz nepieciešamā e-pasta un izvēlieties funkciju Junk – Block sender

  • Outlook e-pastā ar peles kreiso taustiņu uzspiediet uz nepieciešamā e-pasta un e-pasta pārlūka rīkjoslā izvēlieties funkciju Junk – Block sender.

  • Outlook web versijā atverot iestatījumus > Pasts > Nevēlamais e-pasts ir iespējams bloķēt sūtītājus un domēnus.

  • Outlook web versijā ar peles labo taustiņu uzspiediet uz nepieciešamā e-pasta un izvēlieties funkciju Bloķēt – Bloķēt sūtītāju.